Navštivte část
Zdravotníci

Veřejnost

Jak mohu pomoci někomu se schizofrenií?

Pokud má někdo, koho znáte, schizofrenii, nemusíte vždy vědět, jak mu můžete pomoci. Můžete ale udělat spoustu různých věcí. Nezapomeňte, že starat se o někoho, kdo má duševní poruchu, může být stresující, takže mějte stále na mysli, že:

  • Jeho schizofrenie není vaše chyba
  • Jeho schizofrenie není jeho chyba
  • Tuto nemoc nelze vyléčit
  • Jeho přesvědčení a halucinace se mu jeví jako velmi reálné
  • Je potřeba odosobnit poruchu od nemocné osoby
  • I ti nejlepší mohou dělat chyby

V této části

1. Zjistěte si více schizofrenii

Dozvědět se něco o schizofrenii je důležité, abyste porozuměli fázím, příznakům a tomu, čím postižený prochází. O schizofrenii koluje spoustu nesprávných informací, takže věnujte čas tomu odlišit mýty od pravdy.

2. Všímejte si známek toho, že přichází relaps

Každý, kdo má schizofrenii, má jiné příznaky a jiný průběh onemocnění. Když si všimnete známek, že u někoho, kdo má schizofrenii, zřejmě dochází ke zhoršení, může vám to pomoci nemoc zvládnout. Všímejte si:2

Ztráty chuti k jídlu

Úzkosti a stresu

Poruch spánku

Náznaků podezřívavosti nebo strachu

Obav z pohnutek jiných lidí

Opakovaných našeptávajících hlasů

Problémů se soustředěním

Když si těchto známek všimnete, ujistěte se, že postižený má své léky, a zvažte, zda nevyhledat další pomoc.

3. Vyhledejte veškerou specializovanou péči, jakou můžete

Existuje spoustu možností podpory a služeb pro lidi se schizofrenií. Čím profesionálnější jsou rady, ke kterým máte přístup, tím snazší to pro vás bude v obtížných obdobích.

4. Ujistěte se, že užívá své léky

Pro lidi se schizofrenií je důležité, aby užívali léky tak, je mají předepsané. To pomáhá předcházet relapsům.2 Když se cítí dobře, zkuste nastavit nějaký režim, jak to kontrolovat. Postupujte společně, abyste předešli jakémukoliv opomenutí, ke kterému by mohlo dojít.

5. Ujistěte se, že jeho milovaní jsou v bezpečí

Pro člověka se schizofrenií může být obtížné myslet jasně a starat se sám o sebe a o druhé.1 Pokud má někoho, kdo je na něm závislý, možná můžete přispět tak, že mu pomůžete s každodenními úkoly, jako je práce v domácnosti nebo nákupy. A někdy třeba stačí jen ujistit se, že jsou v pořádku.

6. Pomozte mu najít smysluplné zaměstnání a naučit se nové dovednosti

Důležité je zaměřit se na to pozitivní, na věci, které má rád nebo ve kterých je dobrý. Zkuste stanovit malé reálné cíle a pomoci mu najít zaměstnání nebo činnosti, které zvládne a které jsou smysluplné. Nezapomeňte, že jedním z příznaků schizofrenie je obtížné soustředění, proto buďte trpěliví.1

7. Myslete sám/sama na sebe

Nikdy není snadné dávat pozor na někoho, o kom víte, že má schizofrenii. Nezapomínejte věnovat pozornost svým vlastním potřebám a udělejte si čas sám/sama na sebe.

Najděte si někoho, s kým si můžete promluvit o svých pocitech

Zůstaňte v kontaktu s přáteli a příbuznými

Neberte si urážející chování a slova osobně

Ve Spojeném království najdete užitečné zdroje věnované tomu, jak pečovat o vlastní pohodu a zdraví, i lidi s podobnými problémy v organizacích jako Mind UK a Rethink Mental Illness.
Pokud jste odjinud, hledejte služby ve zdravotnických zařízeních a charitativní organizace zabývající se duševním zdravím, které působí ve vaší oblasti.

Literatura

  1. NIMH, Schizophrenia, 2016. https://www.nimh.nih.gov/health/topics/schizophrenia/index.shtml [Accessed Jul 2019]
  2. NHS, Living with schizophrenia, 2016. https://www.nhs.uk/conditions/schizophrenia/living-with/ [Accessed Jul 2019]
Login to Unlock

Co je to schizofrenie?

Schizofrenii lze definovat jako závažnou duševní poruchu, která postihuje chování, myšlení a emoce. Prvních příznaků si můžete všimnout v době dospívání nebo v

více…
Login to Unlock

stanovení diagnózy schizofrenie

Podle aktuálních doporučení nelze diagnózu stanovt před rozvojem prvních psychotických příznaků. Zachycení prodromálních známek ale může být zcela zásadní z hle

více…
Showing 0 result(s).